Czy gry online mogą być niebezpieczne?

Na szczęście coraz więcej osób odchodzi od przekonania, że gry internetowe to zło, które należy zwalczać. Pojawia się często głos rozsądku, który sprawia, że coraz więcej osób dostrzega w graniu pozytywne aspekty, w tym nie tylko sposób na rozrywkę i zabicie nudy.

 

Gry online na stałe weszły także do realnego świata, w którym mamy możliwość wymiany informacji pomiędzy poszczególnymi graczami, a także uczestnictwo w zlotach fanów najpopularniejszych gier internetowych.

 

Gry stają się normą

Coraz częściej tematy związane z grami komputerowymi wchodzą do codziennego języka, a najsprawniejsi gracze spotykają się między sobą i wspólnie naradzają, w jaki sposób pokonać przeciwnika lub przejść na wyższy poziom wtajemniczenia.

 

Wpływ gier na osobowość

Często zdarzają się wypowiedzi specjalistów, którzy przekonują, że gry mają bardzo negatywny wpływ na rozwój emocjonalny młodego człowieka i wzbudzają w nim agresję i apatię. Oczywiście nie twierdzimy, że tak nie jest, ponieważ niektóre osoby, szczególnie podatne na bodźce z zewnątrz, rzeczywiście mogą poddawać się wpływowi gier, zwłaszcza tych najbardziej brutalnych. Nie należy jednak wrzucać wszystkich razem do jednego worka, gdyż nie wszystkie gry online opierają się jedynie na przemocy i zabijaniu przeciwników. Osoba, która ma kontakt z rzeczywistością i nie stawia świata wirtualnego ponad ten realny, z pewnością będzie potrafiła odróżnić rzeczywistość wytworzoną przez grę od prawdziwej.

 

Które gry są dla nas najbardziej korzystne?

Nie da się ukryć, że im więcej czasu spędzamy przy grach online, tym większy zaczynają one mieć wpływ na naszą osobowość i dalszy rozwój. Dowiedziono, że gry strategiczne takie, jak Crusade Online, gry logiczne i zręcznościowe mogą mieć bardzo dobry wpływ na rozwój naszego mózgu i spostrzegawczości. W tej specjalnej grupie „pozytywnych” gier znajdują się propozycje z gatunku MMO. Ze względu na ich główne założenia, które zazwyczaj wymagają planowania i logicznego działania, są one bardzo pozytywnie oceniane przez pedagogów i psychologów, którzy zajmują się obserwacjami zachowań fanów gier strategicznych.

Strategie bardzo często oparte są na fabule historycznej, dzięki czemu aktywni gracze mogą dowiedzieć się najciekawszych rzeczy o czasach, w których dzieje się gra. Niejednokrotnie zostają tam także umieszczone rzeczywiste postacie z dawnych czasów, takie jak wielcy władcy, czy wojownicy. Skojarzenia z postacią z gry mogą okazać się bardzo pomocne, gdy podczas klasówki z historii młody gracz zapomni na przykład, w jakich latach miały miejsce wyprawy krzyżowych i jakim celu były organizowane. Temat wypraw do Jerozolimy to główny wątek historycznej gry strategicznej Crusade Online, w której gracz ma za zadanie wcielić się w wojownika walczącego po stronie chrześcijańskiej lub muzułmańskiej.

Crusade online pl

Wyprawy do Jerozolimy to główny wątek historycznej gry strategicznej Crusade Online.

Gry strategiczne wymagają od ich uczestnika logicznego myślenia oraz przewidywania skutków swoich działań, dlatego mogą również udzielać bardzo ważnej lekcji o odpowiedzialności za swoje postępowanie również w realnym świecie.

 

Kiedy gra online może być niebezpieczna?

Oczywiście zgodnie z polskim przysłowiem, „co za dużo, to niezdrowo”. Dotyczy to również gier online. Istnieją symptomy, które wskażą, że należy ograniczyć ilość czasu spędzanego na internetowych rozgrywkach:

  • wykorzystywanie każdej wolnej chwili na zalogowanie się i granie;
  • zaniedbywanie podstawowych obowiązków;
  • coraz częstsze granie w nocy, skutkujące niewysypianiem się;
  • zasypianie przed komputerem „nie wiadomo kiedy”;
  • wykonywanie czynności jednocześnie grając, np. takich jak: rozmowa przez telefon, odrabianie lekcji, jedzenie;
  • rozdrażnienie spowodowane niezadowalającymi wynikami w grze lub brakiem możliwości skorzystania z Internetu;
  • apatia i brak chęci spotykania się z rówieśnikami;
  • niepokojąco wysokie nakłady finansowe związane z grą – kupowanie nowszego sprzętu, podczas gdy stary jeszcze się nie zużył;
  • próba wykonywania tych samych działań w rzeczywistości, co w świecie wirtualnym.

 

Jeśli zauważasz u siebie lub kogoś z Twoich bliskich jeden lub więcej z powyższych objawów, zatroszcz się o jego zdrowie i kondycję psychiczną.

 
 

Katagoria: porady nie tylko dla graczy
Słowa kluczowe: , , , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 2933  razy.