PlayStation 4 vs Xbox One

Gry komputerowe to bardzo popularna forma spędzania czasu wolnego. Nasze komputery, oprócz pracy, są również wykorzystywane do rozrywki. Ale nie tylko komputery temu służą. Od lat dużą popularnością cieszą się konsole do gier. Na początku ich możliwości były niewielkie, ale obecnie mają moc obliczeniową i grafikę na poziomie dobrego komputera PC. Również twardy dysk oraz napęd CD/DVD nierzadko widnieją w konsolach.

 

Zaletą konsol jest to, że są proste w obsłudze. Rozwiązania te są okrojone i wyspecjalizowane w multimedialnej rozrywce. Nie można na nich pisać tekstów, ani tworzyć własnych aplikacji, ale też nie trzeba się martwić o dobór sterowników i generalnie są proste w obsłudze. W tym artykule porównamy dwie super konstrukcje – Xbox 360 i Playstation4.

 

 

Konsola Xbox 360

Konsole Xbox 360 to owoc wytrwałem współpracy Microsoft, Nec, ATI oraz IBM. Potężna konsola siódmej generacji posiadająca trój rdzeniowy PowerPC Xenon taktowany zegarem 3,2 GHz i wydajny procesor graficzny firmy ATI R500. Konsola posiada 512 MB pamięci RAM na kościach GDDR3. Można na niej odtwarzać : DVD-ROM, DVD-R/DVD-RW, CD-R, CD-RW, MP3, MPEG-4 część 2, H.264, DVD-Video, JPEG, VC-1. Obsługuje rozdzielczości od 480p do 1080p oraz 1080i. Na konsoli pogramy w tytuły znanych marek, takich jak Electronic Arts, Sega, Microsoft Game Studios, Cave, bitComposer, Mastertronic i inne. Cena tej konsoli waha się od 320 do nawet 1320 PLN.

 

Playstation4

Rywalem konsoli Microsoftu jest Playstation4 firmy Sony. To również potężna konsola do gier posiadająca na swoim pokładzie potężną jednostkę centralną, jaką jest 8-rdzeniowy, 64-bitowy procesor Jaguar firmy AMD. Konsola posiada również potężny procesor graficzny w postaci Radeon Graphics Core Next Engine. Konsola komunikuje się z internetem za pomocą karty sieciowej, posiada gniazda HDMI, UBS 3.0 oraz Bluetooth. Posiada również pojemny dysk twardy, na którym zapiszemy 500 GB lub nawet 1 TB danych. Najlepiej sprzedającą się grą jest Call of Duty: Black Ops III. Cena tej konsoli to 1300 – 1500 złotych.

Konsola firmy Sony wydaje się mieć potężniejsze parametry techniczne. I nic dziwnego – w końcu to konsola ósmej generacji. Jest ona również nieco droższa, ale wszystko zależy od modelu konsoli Xbox 360. Na Playstation4 obejrzymy filmy i to w rozdzielczości 4K Ultra HD. Konsola Xbox 360 posiada specjalny nośnik HD DVD, dzięki któremu można na tej konsoli oglądać filmy. Płyty zapisane w tym formacie mają większą pojemność niż płyty DVD. Są w stanie pomieścić od 15 do nawet 60 GB. Pojawiały się nawet głosy, że na tym nośniku będą wydawane gry na konsolę. Ale nic z tego ostatecznie nie wyszło. Poza tym do konsoli Xbox 360 dołączymy wiele akcesoriów, takich jak gitara, pilot, kierownica, kontroler w formie deskorolki, mikrofon, Quick Charge Kit, karta WiFi, Messanger Kit, perkusja i parę innych dodatków.

 

Obie konsole mają ciekawe parametry techniczne i ogromne możliwości. Na obu pogramy, obejrzymy film, a nawet poprzeglądamy strony internetowe.

Konsola firmy Sony jest dziełem nowszej generacji. A co się z tym wiąże ma potężniejsze parametry i pewniejszą przyszłość. Konsole Xbox 360 jako starsza będzie raczej zanikać. Jednak najlepszym wyjściem jest zobaczyć jakie gry są oferowane na obie konsole przed wyborem tej właściwej. Tej, na której pogramy przez długie lata.

 

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja DobreGryOnline.eu

 
 

Katagoria: porady nie tylko dla graczy
Słowa kluczowe: , , , , , , , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 3756  razy.