Poradnik zawodowego gamera: jak grać jeszcze lepiej?

Większość graczy aspirujących do triumfów w e-sporcie, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych sportowców, chce osiągać jak najlepsze wyniki. Co robić, by Twoja gra sprawiała Ci jeszcze więcej przyjemności, a Twoje sukcesy były bardziej spektakularne?

 

Przede wszystkim – umiejętny wypoczynek!

Musisz pamiętać, że tak jak każdy inny sportowiec – potrzebujesz odpoczynku. W przypadku większości z nich dotyczy on ciała, u Ciebie jednak – umysłu. Co przez to rozumieć?

Niezależnie od tego, jaki typ gier lubisz: strategie, FPS, MOBA, czy jakiekolwiek inne – Twój mózg pracuje przy nich na zwiększonych obrotach. Ogarniasz wzrokiem szczegóły, szybko myślisz, Twój wzrok jest rozbiegany i mózg musi koordynować współpracę pomiędzy oczami, a dłonią tańczącą jak bączek na klawiaturze i myszce. Znasz ten stan, w którym nic poza grą nie istnieje i żadne bodźce ze świata zewnętrznego nie są w stanie do Ciebie dotrzeć? Chwile, gdy nawet klakson stojącej obok ciężarówki nie potrafiłby przebić się przez dźwięki z Twoich słuchawek, czy oderwać spojrzenia skoncentrowanego w napięciu do maksymalnych granic?

Oczywiście, że znasz. I dlatego właśnie powinieneś potrafić umiejętnie się zrelaksować. Poniżej – kilka prostych rad, które Ci w tym pomogą:

  • posłuchaj relaksującej (na przykład klasycznej) muzyki – może brzmi dziwacznie, ale ma ona bardzo duży, rozluźniający wpływ na ciało i mózg ludzki
  • przejdź się na spacer, starając się jak najbardziej rozglądać wokół siebie – pozwoli to nie tylko dotlenić się Twojemu mózgowi, ale również – odpocząć przemęczonemu wzrokowi, który skupiał się dotąd na zawężonym obszarze. Pamiętaj, że wedle zaleceń lekarzy powinno się odrywać sprzed monitora regularnie, co około 45 minut. Oczywiście, u zapalonych graczy czas ten przeciąga się z reguły do 4,5 godziny… Też znasz tę zasadę, prawda?
  • staraj się regularnie dbać o aktywność fizyczną – pozwoli to osiągnąć stan głębokiego odprężenia po ćwiczeniach; jest to idealna chwila, by zasiąść przed monitor. Jeśli nie wierzysz – pomyśl o pewnym powszechnie znanym profesjonaliście CS’a i youtuberze w jednym :)
  • nie „przycinaj” sobie godzin nocnych przeznaczonych na sen – odpowiednio wyspany umysł jest w stanie pracować lepiej i na wyższych obrotach następnego dnia. Dodatkowo – w nocy jego możliwości spadają, niezależnie od Twojej woli – cały organizm dostaje bowiem biologiczne sygnały, że właśnie oto zbliża się czas spoczynku. Pamiętaj – lepiej grać na najwyższym poziomie kilka godzin, niż lamić przez kilkanaście!
  • zawsze miej na podorędziu starą, sprawdzoną gierkę, która sprawia Ci mnóstwo frajdy. Jeśli nie będziesz skłonny zastosować się do powyższych rad, wykorzystaj choć tę ostatnią deskę ratunku. Świetnie znana fabuła, epicki klimat i wspomnienia się z nią wiążące na pewno będą świetną alternatywą dla dostarczanej przez “świeżynkę” rywalizacji pełnej napięcia.

Video games controller icons set

Critical dmg

Jako zawodowiec z pewnością doskonale wiesz, kto przoduje w świecie e-sportu. I nie, nie chodzi mi tu o imię, nazwisko i rozmiar buta każdego gracza z osobna, wraz z podziałem na typ gry (które zapewne też znasz), a raczej – o region ich pochodzenia.

Azja – bez wątpienia nie tylko światowa kolebka gier konsolowych i komputerowych, ale także – „fabryka” najlepszych championów z każdej dyscypliny. Wielu profesjonalnych graczy zastanawia się, na czym polega ten fenomen. Oczywiście, można w nim upatrywać się różnych źródeł, takich jak liczne godziny spędzane przed monitorem, lepszy rozwój branży, czy po prostu wrodzony talent. Większość zapomina jednak o bardzo istotnym szczególe, który bezpośrednio wiąże się z tym zagadnieniem. Już domyślasz się, o czym mowa?

Chodzi tu oczywiście o zdolność do relaksacji ciała i umysłu. Wszelkie coraz popularniejsze zarówno na zachodzie, jak i w naszym kraju techniki, takie jak mantra, joga i im pokrewne, wywodzą się właśnie z krajów takich jak Chiny, czy Japonia. Dostrzegasz już te oczywiste analogie? 😉

 

Log out

Jeśli mimo wszystko nie chcesz uwierzyć w słowa powyższego artykułu – spróbuj sam przekonać się, jak wiele zyskasz stosując się do rad w nim zawartych. Nie poniesiesz żadnych kosztów, a Twój skill zacznie szybować równie wysoko, jak Twoje pozycje w rankingach ulubionych gier. Powodzenia w sięganiu po tytuł profesjonalisty!

Tekst powstał przy współpracy ze specjalistami w zakresie sprzętu dla graczy – www.alstor.pl
 
 

Katagoria: porady nie tylko dla graczy
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1294  razy.